Robotik Kodlama Kavramı Ülkemizde Ne Zaman Kullanılmaya Başladı ?

Okullarda ,iş hayatında veya çeşitli projelerde son zamanlarda sık olarak duymaya başladığımız “Robotik Kodlama” kavramının ülkemizde o kadarda eski bir kavram değil.

Yukarıda gördüğünüz görsel Google’ın bizlerle paylaştığı aranma zamanı ve sıklığı çizelgesi. Bu çizelgeye göre internet anlamında ilk aramalara 2016 yılının Ekim ayında başlanmış. Yani sadece 4 yıldır internet üzerinde aktif olarak aranıyor.

Peki internet üzerinde aranmalarda zirve yaptığı yıl ve ay ne zaman diye sorarsanız , bu noktada karşımıza 2019 yılının Ekim ayı çıkıyor. Son 4 yılda giderek önem arz eden bir hale gelmesi zaten içinde olduğumuz bir alan olduğu için bizimde gözümüzden kaçmıyor ancak burada bir püf nokta vermek gerekirse;

Yukarıdaki görselde Tasarım Beceri Atölyelerinin ilk defa tanıtıldığı habere bakıyoruz. Bu noktada her ne kadar 2016 yılında Google üzerinden aranmalar ve ilgi artsa da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından MEB 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde kurulması planlanan atölyeleri açıklamasından sonraki 8 ay içerisinde zirve noktaya ulaşmış.

Grafikte bugünlere yaklaştığımızda düşüş noktası 2020 yılının Mart ayını göstermekte. Bu bağlamda takdir edersiniz ki Covid-19 süreciyle ülkemizde vakalar görülmeye başlamasından bugüne kadar yani Mart 2020 – Şubat 2021 tarihleri arasında stabil seviye göstermekte.

Umarız ki ülkemizde bu kavramlar öğrenciler tarafından daha çok merak edilir ve araştırılır, sonrasında yapacakları birçok projeyle ülkemizi ulusal yarışmalarda da temsil edebilirler.

Leave a Comment