KAPANMALAR DEVAM EDİYOR.. EVDE ÇOCUKLARIMIZLA KODLAMA İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

Evde kodlama için anne babalara
5 SOMUT ÖNERİ

Çocuğunuzun erken yaşta kodlama eğitimi alması için birçok neden bulunuyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor. Programlama öğrenmek aslında yeni bir dil öğrenmek gibi. Çocuklarımız için bir yabancı dil öğrenmek ile aynı beceridir. Küçük yaşta başlayan dil eğitimleri nasıl hızlı ve daha sağlam ilerliyorsa küçük yaşta başlayan kodlama eğitimleri de aynı etkiyi yaratmaktadır. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenmesi o kadar kolay oluyor.

Evde kodlama eğitimine başlamak isteyen veliler için;

Online platformlarda bilgisayarsız yapabileceğimiz birçok kaynak var: https://www.csunplugged.org/en/ , https://bilgekunduz.org/ , https://code.org/

Doç. Dr.Selçuk Şirin (New York Üniversitesi öğretim üyesi) ‘nin Hürriyet yazısını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz;

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/selcuk-sirin/evde-kodlama-icin-anne-babalara-5-somut-oneri-40336547

Adına 4. Sanayi Devrimi ister katma değeri yüksek ekonomi de diyebilirsiniz. Her şeyin akıllısının makbul olduğu yeni bir üretim tarzına geçiyor dünya. Bizim bu yarıştaki başarı şansımız biraz da çocuklarımıza bu çağın alfabesi olan kodlamayı öğretmekten geçiyor. Peki bunu nasıl başaracağız? İşe evden, aileden başlayarak tabii ki…

İki adaşıma danıştım! Bu alan benim uzmanı olduğum bir alan değil. O nedenle gerek NYU’da birlikte proje geliştirdiğim NYU Create Lab ekibine gerekse de Türkiye’den iki kıymetli akademisyen, Bahçeşehir Üniversitesi’nden meslektaşım Doç. Dr. Şirin Karadeniz’e ve Gazi Üniversitesi’nden meslektaşım Doç. Dr. Selçuk Özdemir’e danıştım. İşte onlardan gelen 5 somut öneri!

1.Hayal ettiğini üretebilme aracı olarak kodlama.. Kodlama bir araç. Eğer çocuklarımıza bu aracın ne işe yaradığını somut örneklerle inandırıcı bir şekilde anlatamaz isek bu yazının devamında anlatacaklarımın bir anlamı kalmaz. Çünkü motivasyon olmadan öğrenme olmuyor. Selçuk Özdemir hocanın dediği gibi kodlamayı “hayal ettiğini üretebilme” becerisi olarak anlatmak gerek çocuklarımıza.

2. Bilgisayarsız kodlama mümkün! Şirin hoca: “Yeterli teknolojik malzememiz yoksa da kodlama mantığını edinmek için evde yapılacak çok şey var.” diyor. Başlangıç için önerdiği site “www.csunplugged. org” ki burada aktivitelerle bilgisayarsız kodlama etkinlikleri mevcut. Aynı şekilde “www.bilgekunduz. org” adresinde de geçmiş bolca Türkçe kaynak var. Bu iki kaynak dışında çocuklara kodlama öğretimi için yayınlanan Türkçe kitaplar, dergiler ve bloglar da mevcut.

3. Evde kodlamaya nereden başlamalı? Aşağıdaki tabloda Eda Karaçelebi’nin blogunda (http:// www.egitimbilisim.net) blogunda paylaştığı kodlamaya başlangıç programlarının listesi var. Evde kodlamayı bilgisayar aracılığıyla öğrenmek için akla gelen ilk kaynaklar şunlar: , https://www.khanacademy.org/,https://kodris.com/ , http://appinventor.mit.edu/ vb. Bunların dışında Scode, Kodable gibi tablet uygulamaları ve Alice, Scratch, Kodu gibi bağımsız programlar da mevcut. Fiziksel programlama araçları (Ardunio, Rasperry Pi vb.) veya Robotik setleri ile STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) çerçevesinde kodlamayı ilerletmek de mümkün. Şirin hoca bu programların yaş ve deneyime göre seçilmesini ve ilk kez başlayacaklar için blog tabanlı programlama araçlarını öneriyor.

4.Kodlama sosyal bir uğraş! Evde kodlama üzerine konuştuğum herkesin üstünü çizdiği ortak bir nokta var. Kodlama tek başına öğrenilen bir beceri ama gelişmesi aile ve akran desteğine bağlı. Kodlama etkinliklerini ailelerin çocuklarıyla yapması kadar çocukların kodladıkları ilk programları hem aileleriyle hem arkadaşlarıyla paylaşmalarının zemini muhakkak yaratılmalı. Selçuk hoca kodlama alanında ilerleyen çocukları kuzenleri, arkadaşları ile bir araya getirerek, onlara minik minik oyun hedefleri koymayı öneriyor. Bu oyunu beraber geliştirmeleri için onlara süre vererek belli bir ödül mekanizması kurmayı öneriyor.

5. Her çocuk kodlamada ilerleyecek diye bir kural yok! Kodlama becerisi önümüzdeki dönemde kıymeti hızla artacak önemli bir beceri. Ancak tıpkı fen ya da matematik becerisi gibi kimi çocuk kodlama becerisini kavramak için daha çok uğraşacak kimisi de sıkılıp bırakacak. Yani her çocuk kodlamada ilerleyecek diye bir kural yok. Ebeveynin görevi zorla bir beceriyi kazandırmak olamaz. Bize düşen çocuğumuza öğrenme fırsatı vermek. Gerisini onları deneyerek bulur.

Kaynaklar;

https://www.bahcesehir.k12.tr/tr/images/pdf/codingbksayi4.pdf

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/selcuk-sirin/evde-kodlama-icin-anne-babalara-5-somut-oneri-40336547

Leave a Comment