Pandemide Öğrenciler Ne Yaptı ?

Geçtiğimiz 2020 yılı içerisinde bugünlerde artışa başlayan Covid-19 vakaları sonrasında okulların geçici bir süreyle kapatılmasına karar verildi. Sonrasında daha önceden denenmemiş sadece süreç içerisinde gelişmekte olacak olan uzaktan eğitim başladı. Uzaktan eğitimin özellikle öğrenciler tarafından nasıl görüldüğü ve değerlendirildiği, tüm öğretmenlerimiz için önem arz eden bir konu.

Yukarıda kaynağını belirtmiş olduğumuz araştırmaya göre Pandemi sürecinde gençlerin %39,1’i derslerini düzenli ve etkili biçimde takip edebildiğini dile getiriyor. Ancak geri kalan kısma baktığımızda durum pekte iç açıcı değil.  Öğrencilerin yaklaşık %29.4’ü Motivasyonları düşük olduğu için dersleri takip edemediğini belirtiyor.

Bu noktada öğrencilerin evden çalışma disiplinine henüz alışık olmadıklarını bu konularda nasıl bir yol alacakları konusunda belirsiz bir durumda kaldıklarını görüyoruz. Öğrencilerin %9,6 gibi aslında büyük bir oranında teknolojik anlamda yetersizlik yaşadıklarını görüyoruz. Bu yaşanan probleme bakanlık, belediyeler ve ilçe milli eğitimler kendi bölgesinde dezavantajlı öğrencilere “Tablet” alımı sağlayarak eğitimden mahrum kalmamalarını sağladılar.

Umarız ki Covid-19 sürecinde hem dünya genelinde hemde ülkemizde azalışa gider ve eskiden olduğu gibi yüz yüze eğitim devam eder.

Kaynak: https://www.verikaynagi.com/grafik/pandemi-surecinde-egitime-devam-etme-durumu/

Leave a Comment